Потписивање Споразума о реализацији заједничких активности на праћењу пројекта НАСА-е Мисија Марс 2020

28.05.2021.

Данас је у просторијама општине Језеро, са почетком у 12.00 часова, одржано свечано потписивање Споразума о реализацији заједничких активности на праћењу пројекта НАСА-е Мисије Марс 2020.

Потписници Споразума су  ректор Универзитета у Бањој Луци, проф.др Радослав Гајанин, ректор Универзитета у Сарајеву, проф.др Рифат Шкријељ, ректор Универзитета "Џемал Биједић" у Мостару, проф.др Елвир Зломушица, те ректор Свеучилишта у Мостару, проф.др Зоран Томић, којег је на потписивању Споразума заступала проректор за међународну сарадњу проф. др Сања Бијакшић иначелник општине Језеро, Снежана Ружичић. Осим Универзитета оба ентитета, чији су ректори потписници Споразума, подршку у даљим активностима је пружило и Министарство за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво Републике Српске.

Циљ потписивања Споразума је утврђивање услова и начина сарадње и заједничких активности на праћењу пројекта НАСА-е Мисије Марс 2020 у будућем процесу научно- истраживачког рада, те заједничке комплементарне дјелатности из области високог образовања у циљу даљег промовисања и развоја општине Језеро и oба ентитета БиХ. Такође, договорена је и финална припрема заједничког приједлога Пројекта оснивања едукационо-истраживачког центра из астрономије и астрофизике у општини Језеро, који ће бити упућен према НАСА-и.